Inženýři automatizace mají nepostradatelnou roli při uvádění našich technologických řešení do provozu. V Praze spolupracují především s kolegy ze švýcarské pobočky Bühler Uzwil, v německých pobočkách v Beilngries, Braunschweig a Minneapolis.
Martin Hrudka vede jeden z týmů v oddělení automatizace již několikátým rokem. Vystudoval na ČZU na Fakultě technologické magisterský obor Řídicí a informační technika. Nastoupil k nám v září 2013 a je jedním z našich nejzkušenějších PLC programátorů.
Zajímá Vás, na čem tým automatizace pracuje a jakým projektům se věnuje?
Každodenní úkoly Martinova týmu zahrnují samostatnou práci na více projektech, které jsou v různých fázích dokončení. Programují například výrobní linky v celých továrnách, které vyrábějí čokoládu, těstoviny, snacky, snídaňové krekry, ale také krmné pelety nebo proteinové pasty pro zvířata. Tým má v současné době 16 členů, kteří pracují jak v kanceláři, tak přímo dojíždějí do továren k zákazníkům za účelem oživování linek v provozu (na tzv. Commisioning).
V tuto chvíli hledáme do týmu automatizace inženýra, který se bude účstnit právě na zmíněném oživování. Pokud rád cestuješ do různých koutů světa, pozice commisioning inžernýra bude pro tebe jak dělaná!
V letošním roce programovali a do provozu uváděli například nové linky na výrobu snacků v USA a v Itálii, kde náš zákazník vyrábí na strojích Bühler již 15 let. Dále zaváděli technologii na výrobu proteinů z hmyzu ve Francii, nebo třeba linku na výrobu baterií pro velkého výrobce v Německu. V neposlední řadě bylo také zprovozněno několik linek pro čokoládovnu ve Spojených arabských emirátech a projekty mlýnů na krmiva na Filipínách a v Saúdské Arábii.
Ptali jsme se Martina, jaký projekt byl letos nejzajímavější nebo nejnáročnější.
“Nejzajímavějším projektem, na kterém jsme letos pracovali, byl projekt pro francouzskou biotechnologickou společnost ve městě Rethel, která staví nový závod na zpracování proteinu z larev mouchy bráněnky. Bílkoviny zpracované v tomto závodu se pak dále využívají pro výrobu krmiv v akvaristice nebo také pro domácí zvířata. “
“Závod bude zpracovávat až 70 000 tun organického odpadu, z něhož by se ve výsledku mělo vyrobit až 3 000 tun bílkovin z larev. Tento proces tedy přináší dvojnásobnou hodnotu, protože organický odpad by se jinak vůbec nezužitkoval. Larvy zpracovávají zbytky, produkují přírodní hnojivo, a nakonec jsou využity k výrobě udržitelných bílkovin. Tento projekt je velkým milníkem i pro Bühler, protože dlouhodobě usilujeme o to, stát se klíčovým dodavatelem na trhu technologických řešení pro hmyzí průmysl. Z mého týmu pracují na projektu tři naši PLC programátoři: Anastasia, Štefan a Aleš a také projektový inženýr Ondřej, který připravoval Manufacturing Execution System. Projekt je v současné době již těsně před oživením, které je plánováno na první čtvrtletí roku 2023”, uzavírá Martin.
Martin je kromě zajímavé práce spokojen hlavně s tím, že kolegové v jeho týmu hodnotí celé oddělení velmi pozitivně, pokud jde o vzájemnou spolupráci, vztahy mezi kolegy a dobrou náladu na pracovišti.


